مصوبه 300 پایان سوء استفاده از وس است

کد خبر: 32402

يكشنبه 1 تير 1399

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: هدف مصوبه 300 اصلاح فرآیندهای فعال شدن خدمات ارزش افزوده برای مشترکان از بستر اپراتورهاست، در واقع مصوبه 300 به معنی پایان وس نیست و رگولاتوری به دنبال قطع خدمات ارزش افزوده نیست، چرا که معتقدیم خدمات سالم بسیاری در این فضا ارایه می‌شود. در واقع این مصوبه پایان سوء استفاده از خدمات وس است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، حسین فلاح جوشقانی، با اشاره به اینکه اپراتورها براساس پروانه‌هایی که به آنها اعطا شده است، می‌توانند خدمات ارزش افزوده را در بستر خدمات پایه ارایه کنند، عنوان کرد: در چند سال گذشته با شکایت‌های مشترکان از هزینه‌های خدمات ارزش افزوده و اعلام بی‌اطلاعی از عضویت در این خدمات، مشخص شد که بخشی از فضای خدمات ارزش افزوده به سمت ناسالم سوق پیدا کرده و برای مردم مشکل ایجاد کرده؛ از همین رو، دو سال پیش رسیدگی به موضوع وس به صورت جدی در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت.
وی ادامه داد: براساس مصوبه 248 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مورد اصلاح مدل محاسبه مبالغ تسهیم درآمد دولت از درآمدهای حاصل از ارایه خدمات ارزش افزوده، اپراتورها می‌توانستند به صورت Direct Carrier Billing (DCB) به صورت نیابتی از طرف تولیدکننده محتوا، هزینه خدمات را دریافت کنند و براساس قرارداد بین اپراتور و تولیدکننده محتوا، صرفاً سهم اپراتور به عنوان درآمد دارنده پروانه محاسبه می‌شد، البته به شرطی که دارنده پروانه و تولیدکننده محتوا ذینفع یکسانی نداشته باشند. اما متاسفانه بر بستر DCB سوء استفاده‌هایی اتفاق افتاد که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای حل مشکلات مربوط به خدمات ارزش افزوده، مصوبه 300 را در قالب الحاقیه مصوبه 248 تصویب کرد.
فلاح جوشقانی در تشریح مصوبه 300 گفت: براساس این مصوبه اپراتورها باید برای تامین مالی خدمات ارزش افزوده بستر ویژه و اعتبار خاصی را برای مشترک در نظر بگیرند، به این معنی که مشترکان برای فعال‌سازی خدمات ارزش افزوده یک بسته جداگانه خریداری کنند که مبلغ این بسته تنها برای هزینه‌های خدمات ارزش افزوده صرف شود.
وی با اشاره به اینکه براساس این مصوبه اپراتورها تا زمانی که بسته خریداری شده مشترکان اعتبار دارد می‌توانند به مشترکان خدمات ارزش افزوده ارایه دهند، گفت: در این حالت مشترکان با رضایت خود بسته را خریداری می کنند و با اتمام بسته خریداری شده نیز اپراتور حق شارژ مجدد را نداشته و شارژ مجدد حتماً باید از سوی مشترک انجام شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مشترکانی که خط آنها دائمی است، بیان کرد: اپراتورها موظف شده‌اند برای مشترکان خطوط دائم که مایل به استفاده از خدمات ارزش افزوده هستند، قبض جداگانه‌ای صادر کنند. علاوه بر این اپراتورها حق ندارند خدمات پایه مشترکان را به دلیل بدهی ناشی از استفاده خدمات ارزش افزوده قطع کنند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه با اجرایی شدن مصوبه 300، فعالیت خدمات ارزش افزوده سالم همچنان ادامه خواهد داشت، اعلام کرد: از 19 خرداد تا 31 خرداد سال جاری با اجرایی شدن این مصوبه، در اپراتور همراه اول حدود 17 هزار بسته اعتباری به ارزش 214 میلیون تومان و در اپراتور ایرانسل نیز 70 هزار بسته اعتباری به ارزش 125 میلیون تومان توسط مشترکان خریداری شده است که نشان می‌دهد مشترکان فعلاً به دریافت خدمات ارزش افزوده تمایل چندانی نشان نداده‌اند.
فلاح جوشقانی اطلاع‌رسانی به مشترکان را امری مهم دانست و تصریح کرد: اپراتورها بستر این خدمات هستند و سرویسی ارایه نمی‌دهند، اما شرکتهایی که برای این حوزه محتوا تولید می‌کنند، می‌توانند با اطلاع‌رسانی و آگاهی بیشتر، ضمن شفاف سازی درخصوص فعالیت خود و معرفی راهکارهای ارتباطی مردم با آنها، نسبت به تقویت بازار خدمات خود اقدام کنند.


 
 

نظری ثبت نشده است

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL